Tarihçe

Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü

Tarihçe

Iğdır Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2008’de Bakanlar Kurulunun kararı ile kurulmuştur. Ayrıca Yüksekokulumuz Yüksek Öğretim Kurulunun 23.09.2009 tarih ve 30609 sayılı yazıları ve ayrıca 17.02.2010 tarih ve 6587 sayılı yazıları ile kurulumunu tamamlamıştır. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü 2011 yılında Eğitim-Öğretime başlamıştır.

Yüksekokulumuz Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü mevcut programlarına, 2011 öğretim yılında daha önce kendi bünyesinde bulunan çocuk gelişimi programıyla başlamıştır. 2014 yılında çocuk gelişimi programı Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri bölümüne bağlanmıştır. Sağlık Bakım Hizmetlerine bağlı Yaşlı Bakımı Programı 2009 yılında açılmıştır. 2012 öğretim yılında  yaşlı bakımı programı öğrenci alımına başlamıştır. 2014 eğitim yılında Yaşlı Bakımı (İ.Ö.) Programı, Evde Hasta Bakımı Programı ve Evde Hasta Bakımı (İ.Ö) Programı hem açılmış hemde öğrenci alımı yapılmıştır.   

Sağlık sektöründe yardımcı sağlık personeline duyulan ihtiyaca yönelik eleman yetiştirmek amacıyla kurulan Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü, ülke koşullarına uygun bilgili ve becerili Sağlık Teknikeri yetiştirilerek programlarında Önlisans diploması verilmektedir. Öğrencilerimiz derslerini Yüksekokulumuz dersliklerinin yanında Iğdır Devlet Hastanesi Iğdır Halk Sağlığı Merkezi, Rehabilitasyon Merkezlerinde ve ASM olmak üzere uygulamalı olarak yapmaktadırlar.